Європейський Союз експортує тисячі тонн особливо небезпечних пестицидів


Нове розслідування громадської організації Public Eye оприлюднило інформацію про те, що країни Європейського Союзу експортують понад  80 000 тон пестицидів, які визнані небезпечними і заборонені  для використання в Євросоюзі.

Така інформація поширюється  європейськими ЗМІ з початку вересня цього року  і зокрема розміщена  на сайті Le Novelliste https://www.lenouvelliste.ch/articles/suisse/pesticides-l-europe-exporte-des-milliers-de-tonnes-de-produits-interdits-975920  

Близько тридцяти європейських агрохімічних компаній експортують пестициди, які заборонені у сільському господарстві в ЄС. Про це  заявила громадська організація Public Eye, яка проводила розслідування разомі зі слідчим підрозділом екологічної організації  Грінпіс з Великобританії.

Вся ця отруйна продукція йде на експорт. Точно кажучи тут не має нічого протизаконного, але явище не сумісне  з мораллю.

У 2018 році країни Європейського Союзу  експортували  81 615 тон пестицидів, що містять речовини, які заборонені до використання на власних полях через небезпеку, яку  вони становлять  для здоров’я людей та навколишнього середовища. Країнами-«чемпіонами» цього надзвичайно небезпечного  експорту є Великобританія – 32 187 т., Італія – 9 499 т., Німеччина – 8 078 т., Нідерланди – 8 010 т. , Франція – 7663 т., Іспанія 5182 т.  та Бельгія 4987 т.

«Якщо країни ЄС, маючи всі наукові дані та висновки, що ці пестициди занадто небезпечні, то як можна безпечно використовувати їх у бідніших країнах?» –
Баскут Тунчак, колишній спеціальний доповідач ООН  (цитата із заяви Public Eye).  У липні минулого року 35 експертів ООН закликали ЄС заборонити таку практику. У Франції така заборона повинна набути чинності з 2022 року.

Великобританія є провідним експортером  особливо небезпечних пестицидів. Лише Великобританія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Франція, Бельгія та Іспанія охоплюють понад 90% обсягів такого токсичного продажу. Ці небезпечні пестициди експортуються в 85 країн світу, три чверті з яких – країни, що розвиваються, або країни, де законодавство не забезпечує  належного захисту здоров’я людей та навколишнього середовища.

Найбільше купують  такої отруйної хімічної продукції  США, далі йдуть країни з середнім або низьким рівнем доходів, з них по зниженню обсягів:  Бразилія,  Україна, Марокко, Мексика та ПАР. 
Компанія Сингента  є лідером з продажу небезпечних пестицидів.
Загалом 41 пестицид, які заборонені  в ЄС,  експортуються  із  11 країн-членів Європейського Союзу близько 30-ма компаніями. Лише на гербіцид паракват Сингенти припадає  понад  третини всього експортованого обсягу. Паракват був заборонений в ЄС у 2007 році, а в Швейцарії ще в 1989 році  через дуже високий ризик для працівників сільського господарства та докази зв’язків із хворобою Паркінсона. Цей токсичний гербіцид часто причетний у випадках отруєнь.

Мапа експорту особливо небезпечних пестицидів з ЄС до різних країн світу

Маючи виробничі потужності  у Франції та Англії, базельський агрохімічний гігант Сингента є номером один у цьому бізнесі. Оскільки 28 000 тонн  забороненої продукції відвантажено (протягом року) до різних країн світу. Згідно з проведеним розслідуванням  Public Eye, Сингента  також експортує заборонені пестициди  і зі Швейцарії. 

Щоб отримати дані про виробництво та кількість експортованих небезпечних пестицидів, активісти Public Eye звернулись із запитами до національних органів влади країн ЄС, що дозволило їм отримати копії кількох тисяч документів про такий токсичний експорт.

P.S. 

Найбільш поширеними особливо небезпечними пестицидами, які  Україна отримує з ЄС, є препарати на основі таких  діючих речовин як ацетохлор, атразин та хлорпірифос. В 2011 році L’Inserm  (Національний інститут здоров’я та медичних досліджень, Франція) оприлюднив результати дослідження, в яких було вказано на шкідливий вплив атразину на розвиток плоду та неврологічну систему дітей. Слід зазначити також, що останні дослідження свідчать про те, що вплив триазинових гербіцидів може збільшити ризик раку у жінок. Атразин, навіть якщо присутній в незначних кількостях, здатен збільшувати на 500% ризик нерегулярних менструальних циклів у жінок. Забруднена атразином вода особливо небезпечна для вагітних жінок, достатньо всього 0,4 мкг на літр і це вже загрожує затримкою росту плоду. Якщо атразин небезпечний для мешканців країн ЄС, то як він може бути безпечним для українців?

Організація Public Eye ще декілька років тому піднімала питання щодо продажу небезпечних пестицидів,  вбачаючи  в таких діях порушення Базельської конвенції. Цією конвенцією  країни, що приєдналися до угоди, вважають, що вони не повинні отримувати продукт, якщо він заборонений в країні походження через визнану його токсичність.

Отже, відповідно до принципів цієї конвенції Україна не повинна отримувати пестициди, якщо вони заборонені в країні походження через їх небезпечність.

Але навіть всупереч Міжнародному договору це все відбувається і за це розплачуються українці ціною власного здоров’я та здоров’я своїх дітей.

Сьогодні в багатьох українців сформувалася хибна думка, що їх труять тільки дешевими китайськими пестицидами, а от європейські пестициди – “якісні”, які знищують тільки шкідників і бур’яни, а все решта залишають неушкодженим…

Володимир Олексійчук, відділ екології Всеукраїнської громадської спілки “Пасічники України проти пестицидів”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *